reklama

Ako sme si na Slovensku vychovávali z detí alkoholikov

Krátke pojednanie o výskume MUDr. Alojza Churu na vzorke 130 000 školských detí. Okrem iného sa zaoberal otázkou, koľko z týchto detí dostávalo alkohol v čistej forme a koľko na prilepšenie do čaju.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (45)

V textoch opisujúcich (nielen) Novohrad v druhej polovici 19. a prvej polovici 20. storočia sa neustále opakovali narážky alebo priama kritika alkoholizmu medzi ľudom. Išlo o texty z pier farárov, učiteľov aj bežných ľudí. Objavovali sa dokonca hlasy volajúce po zavretí krčiem aspoň počas niektorých dní (najmä nedeľa). Už som sa tejto téme v mojich blogoch čiastočne venoval. Jedným z najväčších kritikov alkoholizmu bol Samuel Činčurák, ktorý okrem iného opísal alkoholizmus v rakúsko-uhorskej armáde (ale zas – divili by ste sa vojakom, že v situácii keď sú denne konfrontovaní so smrťou a hrôzou siahajú po fľaši?). Opísal tiež to, že spiť do nemoty sa vedel i rakúsko-uhorský cisár. Písal som aj o Andrejovi Rojkovi, ktorý pre svoj boj s alkoholom a krčmármi skončil viackrát vo väzení. A bolo ich oveľa, oveľa viac. Pravdupovediac, viackrát sa mi v hlave vynorila otázka, či to títo páni nepreháňali, či problém nezveličovali. Či ich pohľad nevyplýval z prílišnej náboženskej horlivosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: ilustračný obrázok)

A potom mi jedného dňa Ján Aláč odporučil knihu MUDr. Alojza Churu Slovensko bez dorastu (1938). Jano vtedy pracoval na štúdii o jednodetstve, ďalšom veľkom probléme, ktorý trápil Novohrad (jednodetstvo je mimoriadne zaujímavá téma súvisiaca s nelegálnymi potratmi a mnohými ďalšími vecami, ktoré by vás ani nenapadli – problematiku som načrtol tu a ešte sa jej určite budem venovať). Alojz Chura sa vo svojej knihe venuje mnohým zaujímavým otázkam súvisiacim s pôrodnosťou a deťmi. Osobitná kapitola hovorí o deťoch a alkohole.

Chura robil výskum vo februári 1933, kedy prostredníctvom školského referátu a školských inšpektorátov rozoslal 130 000 dotazníkov do slovenských, maďarských a nemeckých ľudových a čiastočne i meštianskych škôl na celom Slovensku. Ako sám píše: „Dotazníky vyplňovaly čiastočne deti s kontrolou rodičov a učiteľov a čiastočne učitelia, najmä klasifikačné dáta. Koncom februára boly dotazníky vrátené už vyplnené, čo mi zvlášť treba vyzdvihnúť ako efekt dobrej vôle, účinnej podpory a autority nebohého Ferdinanda Píseckého. Pre nedostatok finančných prostriedkov dlho sme sa pokúšali dotazníky štatisticky spracovať ručne, v domácej réžii na klinike – čo bol jeden z dokumentov biedy štátom dotovaných vedeckých ústavov a pracovníkov – kým sme nepoznali neplodnosť takejto námahy.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dotazníky nakoniec spracoval Štátny štatistický úrad v Prahe. V plnom rozsahu bolo možné spracovať odpovede zo 114 053 dotazníkov, čo je, myslím si, viac ako dostatočná vzorka.

Obrázok blogu
(zdroj: ilustračný obrázok)

V dotazníku boli okrem iných aj otázky, či „vyšetrované školské deti dostávajú vypiť si piva, vína, pálenky a iného. Ďalej, aby boli podchytené aj tie deti, ktoré aj v čaji alebo len v čaji dostávaly alkoholický nápoj, bola položená iná otázka, či dostávajú do čajú víno, rum, pálenku alebo iné. ...
Z uvedených 114 053 školských detí nedostávalo piť nijaké alkoholické nápoje len 81,34 % školských detí, ale v čaji nedostávaly alkoholické nápoje len 70,03 % detí. Prakticky možno teda konštatovať, že 30 % školských detí dostávalo, a niet príčiny o tom pochybovať, že i naďalej dostáva požívať alkoholické nápoje. Je to stav veľmi smutný.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tomto svetle sa boj proti alkoholu Andreja Rojka, Samuela Činčuráka a ďalších začína javiť v iných kontúrach.

Rozmeňme si ešte Churov výskum na drobné. „Najviac detí dostávalo piť víno a to až 12,32 %. pivo dostávalo piť 3,05 %, rum 0,20 %, pálenku 0,43 %, iný alkoholický nápoj 0,23 % a alkoholický nápoj bez údaja dostávalo 2,19 % detí.“

Zaujímavé je aj rozdelenie podľa národností: „Zo 65 079 školských detí slovenskej národnosti nedostávalo piť alkoholické nápoje len 81,83 %, ale v čaji nedostávalo piť alkoholické nápoje už len 57,63 %, teda zo slovenských detí skoro polovica, až horentné procento, t. j. aspoň 41,96 %, dostáva požívať alkoholické nápoje. Keď som v prvom diele a predošlých statiach dôvodil, že mnoho a urýchlene treba konať a neustávať konať v záujme slovenského dieťaťa, tak práve uvedené percentá to znova veľmi potvrdzujú.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: ilustračný obrázok)

U ďalších národností bola situácia nasledovná. Z 2 511 školských detí českej národnosti nedostávalo piť alkoholické nápoje 83,17 % a do čaju nedostávalo alkoholický nápoj 91,65 %, z 8 237 detí nemeckej národnosti to bolo 83,66 %, respektíve 89,67 %, z 32 929 detí maďarskej národnosti to bolo 79,00 %, respektíve 84,45 %, z 1 708 detí židovskej národnosti to bolo 87,82 %, respektíve 93,44 % a napokon z 321 detí cigánskej národnosti to bolo 87,54%, respektíve 91,28 %.

Rozdiely boli, samozrejme, aj v rámci jednotlivých krajov: „Stav slovenských detí, najmä v kraji kysuckom a čadčianskom, ale čiastočne i bytčianskom a považskobystrickom je mimoriadne zlý, mnoho detí je ohrožených alkoholom a všetko treba zmobilizovať, aby táto ľudová pliaga bola zmiernená, až vykorenená, aby táto poškvrna nášho ubiedeného tamojšieho ľudu a úbohých našich slovenských detí bola odstránená a napravená.“

Ďalšími číslami vás už nejdem nudiť. Koho podobné veci zaujímajú, určite odporúčam po knihe Slovensko bez dorastu siahnuť, je plná zaujímavých štatistických údajov a informácií, ktoré veľa prezradia o živote za prvej republiky.

Mišo Šesták

Mišo Šesták

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Hoci som sa tam nenarodil a nikdy trvale nežil, k srdcu mi prirástlo Hradište a celý Novohrad. S partiou okolo občianskeho združenia Priatelia histórie Novohradu sa snažíme mapovať jeho históriu (najmä obdobie rokov 1880-1989). Na čo nám sily stačia, to sa snažíme i publikovať... Zoznam autorových rubrík:  SPRHKrídla nad NovohradomVeľká vojnaAkoby ho anjeli šiliVôňa benzínuTajní vrahovia (jednodetstvo)Lučenec a kraj novohradskýStredovek v NovohradeHradišteCinobaňaLučenec v plameňochSovietski vojaci 1968 - 1991UtekáčMálinecinéNovohradské vŕškyZažili sme vojnuSúkromnéDarina Bancíková

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu