Zlodeji alebo autorský zákon po slovensky

Autor: Mišo Šesták | 28.5.2019 o 8:27 | Karma článku: 3,06 | Prečítané:  1362x

O duševnom vlastníctve a jeho kradnutí sa v poslednom čase písalo najmä v súvislosti s najznámejším slovenským plagiátorom známym pod menom Kapitán. Ja píšem o iných, ktorých činy majú pre mňa osobne veľmi smutné následky.

Už nejaký ten rok sa zaoberám regionálnou históriou a snáď nezakríknem, ak poviem, že v Novohrade sa nám celkom darí. Podarilo sa nám rozhýbať a zmobilizovať autorskú základňu, máme vďačné publikum, dokonca aj mecenáši sa našli a nájdu. Nesmierne ma teší, že záujem o vlastnú minulosť je veľká aj v ďalších regiónoch. Šťastné a vďačné môžu byť tie lokality, kde sa zišla partia nadšencov, ktorá pre záujemcov pripravovala knihy, výstavy, prednášky a iné podujatia. K takýmto patril aj Turiec, konkrétne partia okolo Igora Dobrovoľného, Braňa Zacharidesa a občianskeho združenia Hemibos Ante Portas. Sledoval som ich aktivity pravidelne, sporadicky som sa niektorých zúčastnil, na knihy som sa vždy tešil.

Na jednu z posledných som sa odhodlal napísať aj akúsi "recenziu" tu na blogu - Ako socializmus zmenil mesto. Na konci mája mala vyjsť nová kniha mapujúca mestskú časť Martina (predtým samostatnú obec) Jahodníky. Pri tejto príležitosti som sa Igorovi pred časom ozval a veľmi ma zaskočilo, keď mi namiesto informácie, kedy a kde sa kniha bude predstavovať, oznámil, že s okamžitou platnosťou ruší všetky svoje aktivity. Zdôvodnil to tým, že za posledný mesiac sa mu trikrát stalo, že iní autori použili celé jeho odseky, texty a fotografie bez akéhokoľvek uvedenia zdroja či aspoň letmého spomenutia jeho samotného či občianskeho združenia. Celé Igorove vyjadrenie môžete nájsť tu.

Keď som s ním neskôr telefonoval, povedal mi, že toto bola akási posledná kvapka v pohári, ktorá ho znechutila natoľko, že sa rozhodol zrušiť nielen vydávanie kníh, organizovanie výstav či veľmi úspešných diškurovaní o histórii Martina a Vrútok, ale aj všetky ďalšie aktivity súvisiace s regionálnou históriou. Myslel som si, že prejde týždeň či dva a hlava vychladne, ale, žiaľ, nestalo sa tak. Na jednej strane chápem, že ho tieto veci dokonale rozladili a demotivovali, na druhej strane sa mi to javí ako príliš radikálne rozhodnutie. Aj keď mi teda neostáva iné, len ho rešpektovať. Snáď to časom nebude ľutovať, aj keď je to človek činorodý a je jasné, že si nájde inú aktivitu, ktorá ho bude napĺňať.

Či v týchto súvislostiach pociťujú nejaké výčitky svedomia vyššie spomenutí hriešnici, netuším. Pokiaľ som zachytil, ospravedlnenie napísali len jedni. Zrejme nechtiac, ale predsa pripravili Turiec o partiu schopných ľudí, ktorí mapovali jeho históriu. Či teraz oni sami dokážu zaplátať dieru po združení Hemibos Ante Portas je veľmi otázne. Na záver by som chcel na všetkých apelovať - keď už chcete alebo potrebujete použiť väčšiu či menšiu cudzej práce, spravte to, ale citujte, uveďte zdroj. Tak je to bežné správne a legitímne. A namiesto zlého pocitu zo zlodejstva bude citovaný rád, že je o jeho prácu záujem, že niekomu pomohla.

Ja idem zatlačiť slzu a stále budem dúfať, že si to Igor rozmyslí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Spieval antisemitské texty a vystupoval v Paneláku. Rogel čakal na zatknutie 30 rokov

Polícia zadržala v akcii Šašovia deväť ľudí za extrémizmus.

Dobré ráno

Dobré ráno: Lukašenko väzní svojich kritikov a rozháňa demonštrujúcich

Lukašenko Bielorusku vládne 26 rokov.


Už ste čítali?