Keď je trabant závodné auto

Autor: Mišo Šesták | 10.9.2019 o 8:27 | (upravené 21.12.2019 o 20:37) Karma článku: 4,76 | Prečítané:  2078x

O ére nie tak dávnej, keď sa chalani v Novohrade preháňali na pretekárskych trabantoch, upravených jawách a čezetách, motokárach vlastnej výroby či motokrosových špeciáloch.

Nie som práve fanúšik motošportu, auto považujem len za prostriedok prepravy z bodu A do bodu B. Preto, keď mi Julo Jarábek s nadšením rozprával o tom, že pripravuje knihu o motoristickom športe v Novohrade pod krídlami Zväzarmu, nijako špeciálne ma to neoslovilo. Ale potom som si vlastne povedal, že aj túto novšiu históriu treba zmapovať, pretože aj tá sa postupne s pamätníkmi vytratí. Koniec koncov, nie je to tak dávno, čo sme vydali aj knihu o lietaní v našom regióne. Niekto lieta vzduchom, niekto po cestách i necestách. Žiadny rozdiel. Definitívne ma presvedčilo, keď som videl kolekciu fotiek, ktoré Julo do knihy nachystal, jedna fotka krajšia ako druhá. Slovo dalo slovo, vyhrnuli sme si rukávy, dali sa do práce. Kniha je už v tlačiarni, ostáva len čakať. Medzitým sa vám ju pokúsim trochu predstaviť.

Zväzarm je skratka od Zväz pre spoluprácu s armádou. Ako všetko za socializmu, do veľkej miery bol nástrojom ideologického manipulovania, na druhej strane umožňoval mladým mnoho príležitostí. Poskytoval zázemie a materiálové zabezpečenie pre finančne náročné športy ako napríklad parašutizmus, bezmotorové lietanie či práve motoristické športy. Tieto sa takto stali prístupnejšie pre širšie vrstvy obyvateľstva, ktoré by si ich nemohli pre finančnú náročnosť dovoliť.

Aj v Lučenci sa dal dokopy pomerne široký okruh ľudí, ktorí sa venovali autokrosu, motokrosu, rallye, pretekom do vrchu, motokáram a iným motoristickým športom. O tom, že boli dobrí svedčí množstvo vavrínov z majstrovstiev Slovenska, ČSSR a dokonca aj Európy. Práve s týmito pretekármi spomínal Julo Jarábek na časy nedávno minulé pomaly upadajúce do zabudnutia. Na časy, keď sa v okolí Veľkého Krtíša jazdilo rallye, keď ulicami Lučenca svišťali motokáry, keď Fiľakovské Kľačany zažili majstrovstvá Európy, keď sa v Poltári konali preteky cestných motocyklov. V súčasnosti je to už aj ťažko uveriť. Postupne sa vám pokúsim priblížiť to najzaujímavejšie zo spomienok závodníkov a ich fanúšikov. Dnes si pozrite aspoň rýchly prehľad na fotografiách. Ďalšie informácie o knihe Vôňa benzínu nájdete

.

Toľko odo mňa rýchly prehľad. Sľubujem, že v ďalších častiach pôjdeme do podstatne väčších detailov, aby ste sa dozvedeli niečo aj zo zákulisia, prípadne niečo o úpravách závodných strojov a podobne. Ak vás to zaujalo, ďalšie ukážky nájdete na tomto odkaze.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Brali ich v noci a umučili strašným spôsobom. Boli medzi nimi aj Slováci

Ustašovci zavraždili v lágri 106 Slovákov a každý z nich má svoj príbeh.


Už ste čítali?