Návod, ako jednoducho zafarbiť čiernobiele fotky

Autor: Mišo Šesták | 9.4.2020 o 8:27 | (upravené 25.4.2020 o 8:21) Karma článku: 10,74 | Prečítané:  8537x

Krátky návod a niekoľko postrehov o tom, ako zo starých čiernobielych fotografií vyrobiť jednoducho veľmi dôveryhodné farebné fotky.

Keďže sa zaoberáme regionálnou históriou, takmer denne prichádzam do kontaktu so starými čiernobielymi fotkami. Prešli mi ich rukami tisícky. Na druhej strane nemám veľmi čas sledovať súčasné trendy a rôzne aplikácie, preto možno teraz budem nosiť drevo do lesa a riskujem, že budem písať o niečom, čo vám je všetkým dobre známe. Nech je, ako chce, mám nutkanie podeliť sa so svojim nadšením. V podstate náhodou sa ku mne dostal link s odkazom na stránku MyHeritage (Aktualizácia: Pri zverejnení blogu bola funkcia kolorovania starých fotiek dostupná bezplatne, v súčasnosti až po uhradení poplatku.) Bežne na kadečo neklikám, ale toto ma zaujalo, keďže odkaz sľuboval, že aplikácia dokáže zafarbiť staré rodinné čiernobiele fotky. Doslova píšu: Automaticky vyfarbuje vaše čiernobiele rodinné fotografie najlepšou technológiou určovania farieb na svete. 

Tak som to teda skúsil a odporúčam to skúsiť aj vám. Blížia sa štyri dni voľna, máme sedieť viac-menej doma, po večeroch sa môžete prebaviť. Ja sa bavím už pár dní a v zásade som nadšený. Človeku to dá nový pohľad na minulosť. A zvládne to naozaj každý. Síce som ešte úplne neprišiel na to, ako praktické využitie by to mohlo mať, ale ako zábava je to skvelé.

Samozrejme, nie je to úplne dokonalé. Pripájam pár svojich postrehov. V prvom rade si treba jednoznačne uvedomiť, že farby, ktoré dostanete sú farby, ktoré takéto mohli byť a nie farby, ktoré takéto naozaj boli. Toto treba mať stále v pamäti. Skúšal som zafarbiť niekoľko fotiek, o ktorých som vedel, ako majú vyzerať a najmä s výraznými a sýtymi farbami sa program nepopasuje. Nastavený je skôr tak, aby sa držal neutrálnych a tlmených farieb a neutiekal sa k extrémom. Čo je pochopiteľné. Ďalej je dôležité mať čo najlepšie vstupné údaje. Čím lepšie rozlíšenie základnej fotografie budete mať, tým lepší výsledok. Ale záleží aj na kvalite pôvodného negatívu. Čím bude na fotke viac detailov, čím bude ostrejšia, čím bude mať lepší kontrast a podanie stupňov šedi, tým lepší výsledok môžete očakávať. Pre mňa osobne to bola tým väčšia zábava, čím staršiu fotku som mal.

Faktom je, že keď si program nevie poradiť, často uletí k akýmsi fialovým odtieňom, ktoré s realitou určite nemali nič spoločné. A ešte posledná poznámka – keď budete vkladať fotografie, lepšie je ich vkladať ako naozaj čiernobiele (v stupňoch šedi) ako naskenované v RGB a rôzne zažltnuté a podobne.

Ale teda prejdime od teórie k praxi, ukážem vám na fotkách, ako to vyzerá a či to stojí za to. Ak si to sami chcete vyskúšať a nemáte veľmi na čom, voľakedy som tu písal o tom, kde možno nájsť staré fotografie aj z vášho okolia.

Nebudem sem dávať aj čiernobiele pôvodné verzie fotiek, aby tu toho nebolo priveľa, koho to zaujíma, tieto dve fotky v pôvodnej verzii nájdete tu - O kultúrnych rozdieloch, smradľavých hutníkov a zadubencoch. Tu dobre vidieť, že hoci je aplikácia pôvodne určená na rodinné fotky, veľmi dobre si poradí aj s krajinkami.

A tu je jedna rodinná fotografia. Podľa mňa opäť skvelý výsledok. V tomto prípade mal originál nielen skvelé rozlíšenie, ale aj množstvo detailov. To platí aj o nasledujúcej fotke, jej čiernobielu originálnu verziu nájdete v tomto blogu o povodniach.

Aj originál tejto ďalšej fotky nájdete v tom istom blogu o povodniach. Tu už vidno, že zdrojová fotografia bola v slabšej kvalite a aj výsledok tomu zodpovedá.

A teraz dve fotky, kde sa prejavilo vyššie spomínané utiekanie k fialovým a červeným tónom.

Logickým krokom bolo aj to, že som zobral dve fotky z osemdesiatych rokov minulého storočia, ktoré boli farebné, zmenil som ich na čiernobiele a opäť zafarbil prostredníctvom MyHeritage. Vybral som fotky, kde boli sýte farby. Výsledok je tu (hore originál, dole zafarbená čiernobiela verzia fotky). Výsledok mnohé napovie.

No a na záver ešte fotka, ktorú som použil ako titulnú. Ak máte dosť svojich čiernobielych fotiek, myslím si, že vás stránka MyHeritage poteší a pobaví. Navyše sú tam aj ďalšie možnosti (napríklad tvorba rodokmeňa), tieto som neskúšal, ale pokojne sa nechajte inšpirovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

A prečo len predavačky, súdruhovia?

Buďme radi, že nás nebudú kontrolovať, či sa venujeme rodinnému životu.


Už ste čítali?