Vražedné susedské spory v stredoveku

Autor: Mišo Šesták | 22.10.2020 o 8:27 | (upravené 26.10.2020 o 9:29) Karma článku: 10,61 | Prečítané:  7259x

Naháňali ich až k mlynu, kričali, že nie sú žiadni zlodeji či zbojníci, hrozili im zabitím, ak sa neprestanú sporiť s ich pánom a jeho príbuznými.

Vraždy, krádeže, únosy, bitky... Deje sa to dnes a denne, dialo sa to i v minulosti a zrejme vo väčšej miere ako v súčasnosti. Aj keď teda dnes kriminálna činnosť prebieha skôr sofistikovanejšími spôsobmi ako len priamočiarou brutalitou. Na Slovensku máme prípadov dosť. Ja by som sa ale rád vrátil do stredoveku k vtedajším kriminálnym činom. Len mi najskôr dovoľte malú odbočku.

V Novohrade sme už veľká komunita ľudí, pre ktorých je história koníčkom či chlebíčkom. Stredoveku sa ale aj tam venuje málokto. Vo väčšej miere v podstate len Tomáš Sitár. Zato to robí na výbornej úrovni. Spolu sa nám podarilo vydať už tri knihy. Najprv Magistra Pavla z Kolár, o ktorej som tu už čo-to popísal (napríklad blog s "provokačným" názvom Založili Uhorsko Slováci?, ale aj iné tu.). Minulý rok vyšla kniha Osídlenie Novohradskej stolice v stredoveku a tento pondelok Osídlenie Tekovskej stolice v stredoveku. Tu na blogu som o osídlení Novohradu nenapísal v podstate vôbec nič (napriek svojim zvyklostiam). Malo to svoje dôvody. Obe knihy o osídlení sú predovšetkým encyklopedickým prehľadom všetkých dostupných informácií zo stredoveku z daného regiónu a pre bežného čitateľa je to, povedzme na rovinu, nuda. Knihy sú určené najmä výskumníkom a zostavovateľom monografií, aby im pomohli zorientovať sa, kde a čo o svojej obci v rámci stredoveku môžu nájsť. Opisujú cirkevnú organizáciu, hospodárstvo skúmaného teritória (baníctvo, mlynárstvo, rybárstvo...) ale najmä zhŕňajú históriu jednotlivých sídel v stredoveku. Odkazov je tam vyše hlavy, v každej knihe cez 9 000. Z času na čas sa tam objavujú aj pasáže o rôznych násilných činoch, ktoré Tomáš len zmieňuje, keď spomína jednotlivé listiny a ich vzťah k sídlam.

Po vyše roku sa mi ho podarilo presvedčiť, aby mi o tom poslal viac informácií. A tak vám tu teraz predstavujem kolekciu násilností, ktoré sa odohrali v maďarskej aj slovenskej časti Novohradu v rokoch trinástom a štrnástom storočí tak, ako ich zachovali dobové listiny.

V roku 1290 rozhodoval jágerský biskup v spore medzi dvoma stranami, v ktorej jedna strana druhej zabila 14 ľudí, vrátane troch príbuzných, vyplienila dva kaštiele (mestečká) a obsadila hrad Szőlős. Po mediácii palatína Omodeja tá zlá strana prisľúbila vyplatiť náhradu škôd vo výške 200 mariek a vrátiť hrad.

Aj ďalšia listina je z konca 13. storočia. Kráľ Ondrej v nej nariadil vacovskej kapitule vyslať poverenca, aby prešetril podnet podľa ktorého banda kumpánov zničila a vyplienila dom sťažovateľov v Erekgede, spôsobila škody vo výške 100 mariek, zabila ich brata Jána, naviac Peter Veľký zbil jedného zo sťažovateľov na trhu v Paztuk (Pásztó), a Matej s Pavlom sa snažil zabiť príbuzných sťažovateľov neďaleko dediny vojvodu Hertwegha.

Inak by ma celkom zaujímalo, ako v tom období vyšetrovanie prebiehalo, lebo bez dôkazov to bolo zrejme len tvrdenie proti tvrdeniu. A to ani nehovorím o prípade z roku 1338, kde sa protistrany sporili o únose a vražde Jakuba, ktorá sa mala stať 20 rokov predtým.

Podľa listín sa zdá, že susedské bitky boli vcelku bežná vec, najviac pri nich trpeli poddaní, ktorí boli aj najčastejšími obeťami. V listinách sa väčšinou udáva len počet zabitých, málokedy mená. Proste majetok. Napríklad v roku 1312 sa spomína sťažnosť proti Petrovi, bratovi Renolda, ktorý vyplienil viacero majetkov, spôsobil škody 300 mariek a v dedine Wodkerth zabil 7 poddaných.

V septembri 1343 prešetrovali sťažnosť Ambróza, prepošta kláštora premonštrátov Garáb, podľa ktorej ho obyvatelia dedín Zsúny, Waralia a Bátka napadli v dome v dedine Garab, chceli ho zabiť, a keď utiekol do sakristie kláštora, bežali za ním ako psi, vyrazili dvere, zničili relikviár a ukradli z kláštora veci mníchov.

Ďalší spor sa týkal Brezničky v dnešnom okrese Poltár a z nej pochádzajúcich šľachticov. Tomáš obvinil Demetra zo zabitia jeho služobníka Mikuláša a krádeže jedného žrebca, dvoch kobýl a jedného žriebäťa, za čo mal Demeter zaplatiť 25 mariek pokuty. Napokon sa strany dohodli na kompenzácii vo výške 8 mariek. Keďže však Demeter nemohol zaplatiť ani túto sumu, dal Tomášovi do zálohu časť svojho majetku Kemench.

Aj ďalšia listina z roku 1344 hovorí o svojskom vybavovaní si účtov: Kráľovský kancelár Mikuláš potvrdzuje, že na žiadosť Filipa, Jána a Ladislava vyslal poverencov Marka a Mikuláša, ktorí medzi mešťanmi z Vácu a obyvateľmi dedín S. Nicolaus (Szentmiklós) a Ratholth (Ratót) prešetrili ich sťažnosť, podľa ktorej 13. októbra Mikuláš Ogh a Imrich na príkaz svojho pána prepadli a vážne poranili Petheua, syna Germana, a jeho služobníka Bedeho, ukradli im 3 kone, z ktorých 2 im neskôr odňal a majiteľom vrátil oficiál z dediny S. Nicolaus, naháňali ich až k mlynu pri tejto dedine, kričali, že nie sú žiadni zlodeji či zbojníci, hrozili im zabitím, ak sa neprestanú sporiť s ich pánom a jeho príbuznými.

A ešte jeden posledný prípad, tentoraz z roku 1348. Kráľ Ľudovít nariadil spišskej kapitule vyslať poverencov prešetriť sťažnosť novohradského podžupana Petra, podľa ktorej po tom, ako Albert, notár kráľovnej, chytil na svojom majetku Veres zlodeja a dal ho uväzniť, vtrhol k nemu Dominik Veľký, syn Dominika de Haznus so synom Štefanom a ďalšími, zlodeja oslobodili, pričom zabili dvoch jeho príbuzných a troch služobníkov, šiestich ďalších zranili, a spôsobili škody vo výške 200 mariek.

A takto by som ešte dlho mohol pokračovať. Ak vás stredovek zaujíma, odporúčam po Tomášových knihách siahnuť. Len vás opäť upozorňujem, že ide o vyslovene encyklopedické diela plné faktov. Viac než čokoľvek iné je to vedecká literatúra. Koniec koncov, ukážky si môžete pozrieť tutu. Z Osídlenia Novohradskej stolice v stredoveku nájdete na internete už len dva kusy, jeden tujeden tu. Inak ich má ešte dosť mesto Lučenec, ale tie kúpite len v Mestskom informačnom centre. Osídlenie Tekovskej stolice v stredoveku nájdete aktuálne len v troch kníhkupectvách, najlacnejšie tu. Vzhľadom na rozsah knihy (900 strán) a súvisiace okolnosti do distribúcie išlo len 150 kusov. Nuž, nedá sa vyskakovať. Tomáš Sitár už pripravuje na vydanie ďalšie stolice (zatiaľ nechce prezradiť ktorej), pravdepodobne to zase vydáme v malom náklade my, ale celkom by ma potešilo, keby sa na ne našiel vydavateľ, ktorý by ich bol schopný vydať vo väčšom náklade.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Termíny na očkovanie ostávajú, nemocnice ich nemôžu zaplniť

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

Dobré ráno

Dobré ráno: V Rusku sa zdvihla protestná vlna. Má sa Kremeľ báť?

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.


Už ste čítali?