Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Založili Uhorsko Slováci? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Já myslím, že slovenský národ vznikl v podstatě někdy v devatenáctém století. Velkomoravská knížata rozhodně nebyli žádní staří Slováci a Velkomoravská říše nebyla žádným státem starých Slováků. Ano žili v ní pravděpodobně Vaši prapra předkové.Dělat z Velké Moravy přímého předchůdce slovenské státnosti je totální demagogie.
davidvlk
Jde o sebeindentifikaci
nějaké skupiny obyvatel. V českých zemích je poprvé zmiňována ve 13. století (lid sv. Václava). Na Slovensku v 19. století (jako etnikum), spíše až ale ve 20. století (jako národ). Těžko říci jestli v 9. a 10. století existovalo něco jako Nitrané, spíše ne, šlo jen provincii VM. Takže ano zmínění dva šlechtici tedy byli Moravané (tak se asi cítili, tedy sebeindentifikovali) - nemohli se cítit jako Slováci, když ti vznikli až ve 20. století.
Pižďuch
Problém je v tom
že aby se Slováci dostali do historie, tak veškeré zmínky o Slovanech překládají jako že jde o Slováky. Jinak Leonard z Uničova těžko mohl mluvit slovensky když žádný slovenský jazyk nikdy neexistoval: na Slovensku se používala buď čeština, nebo slovakizovaná čeština nebo nářečí, které ale také vycházeli z češtiny - díky tomu si dnes rozumíme bez překladatelů, jinak by to vážně nebylo možné. Je to jako kdyby Skoti tvrdili, že nemluví anglicky, ale skotsky. Pokud všichni kdo kdy žili na Slovensku jsou Staří Slováci, pak jsou tedy Staří Slováci i Neandrtálci?
Pižďuch
<< < 1 2 3 4 5 > >>

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

Jednoduše tak

že veškeré knihy byly v češtině.
 

 

Cize slovaci rozpravali cesky. A predtym pouzivali posunky?
 

 

tvoj prvý príspevok ma pobavil, ale bral som to ako následok vymývania hláv v českých školách (v tvojom prípade je výsledok naprosto dokonalý), s každým ďalším sa však čoraz viac strápňuješ.
ale k tým knihám - skutočne boli v 'češtine'? teda takej, ktorou vtedy rozprávala väčšina Čechov? nebolo to náhodou len nejaké modifikované slovenské nárečie? keď sa zamyslím, že prvú 'českú' gramatiku vám napísal Slovák Vavrinec Benedikt z Nedožer [ https://cs.wikipedia.org/wiki/... ], tak mám celkom pochybnosti, či to bola rýdza a pravá 'čeština'.. :P
to, že sa na Slovensku istú dobu v istých kruhoch čeština používala ako literárny jazyk, nedáva žiadnu automatickú implikáciu, že slovenské nárečia sú odvodené z češtiny - veď toto si dnes nedovolia tvrdiť ani vaši jazykovedci, pretože im je narozdiel od teba jasné, že ide o nezmysel, s ktorým prišli na konci 19.stor. českí nacionalisti a s nadšením a jasánkovským zápalom ho šírili pomýlení čechoslovakisti. niektorí múdrejší pochopili, v akom je príkrom protiklade s realitou, keď videli, že Masarykom a jeho prisluhovačmi naordinovanú čechoslovakizáciu (= čechizáciu) za 1.republiky Slováci prijímali asi s takým nadšením, ako predtým maďarizáciu (ako je to možné?!? veď predsa ich jazyk bol len nárečím češtiny! národnostne sú tiež nevyhranený, ideálny tvárny materiál, s tých budú čechoslováci za jednu generáciu.. tak ako je možné, že sa stavajú na zadné?!?) -> a neviedlo to nakoniec k ničomu dobrému. práve český šovinizmus, ktorým sa tu ukážkovo prezentuješ, dal smrteľnú ranu spoločnému štátu Čechov a Slovákov ešte v kolíske a je zázrak, že vydržal tak dho ako vydržal a neskončilo to katastrofou ako v prípade Juhoslávia.
 

Pre : Pižďuch

nazdar priateľu ... už sme o tom debatovali, no nepolepšil si sa ... možno by pomohlo,ak sa Ti chce ... naštudovať dopletené pojmy : staroslovienčina, staroslovančina, cirkevná slovančina, čeština, slovakizovaná čeština, staroslovenčina, slovenčina ... a teraz k Tvojmu názoru ... Odchod byzantskej misie z Veľkej Moravy po Metodovej smrti (885), náhly pád Veľkomoravskej ríše na začiatku 10. storočia, jej zdecimovanie a postupné upevnenie nadvlády staromaďarskej vládnucej vrstvy nad Slovenskom v prvej polovici 11. storočia, to všetko rozhodlo, že začatý rozvoj staroslovienskeho ( staroslovenského ) i domáceho písomníctva a novej kultúry sa na území Slovenska natrvalo zastavil ... No reminiscencie na veľkomoravské obdobie a rovnako i cyrilometodejská idea priaznivo pôsobili v najťažších etapách našich národných dejín, dobývanie Slovenska Maďarmi, Čechmi, Poliakmi a Aziatmi prinieslo svoje negatívne ovocie ... :)
 

PERLY !

...že veškeré knihy byly v češtině -perla od Pižduch! -pro poučení - knihy sa písali v tej dobe 800r-1500 - hlavne v latinčine/aj v Uhorsku, kde latinčina bol za krala Štefana aArpadovcov oficialny jazyk Uhorska, potom nemčina ktorou hovorilo väčšina českej vyššej šlachty a neskôr bola aj oficialny jazyk Rak.-Uhorska a až do r.1848 aj v samotnom Uhoesku iba asi 20%obyvatelov hovorilo a ovladalo madačinu...
https://sk.wikipedia.org/wiki/...
Inak v USA o Čechoch - turist.priručka -pôvod neznamy-
 

 

To chceš tvrdiť, že Slováci v mnohonárodnostnom Rakúsko-Uhorsku pred 20. storočím neexistovali? Akože neexistujú ani Baskovia v Španielsku, Rusíni v Čechách, či na Sovensku atď? Zrejme si pletieš národnosť so štátom.
 

Neexistovali jako národ

ale jako soubor folklorních skupin, resp. roztroušených nářečních skupin. Něco jako Rusíni.
 

 

Po roku 1291 sa dokladá v Krakove mešťan Matúš Slovák, ako významný činiteľ strany, ktorá v čase mocenských rozbrojov v Poľsku účinne podporovala bohatého a mocného českého kráľa Václava II. (1278-1305)[6] Známe je žilinské Privilegium pro Slavis kráľa Ľudovíta Veľkého z roku 1381 garantujúce paritné zastúpenie Nemcov a Slovákov v mestskej rade. Od 13. storočia slovenskí mešťania dokázateľne používali v písomnej komunikácii slovenčinu, od 15. storočia, dôsledkom husitských "spanilých jázd", teda nájazdov na mestá západného Slovenska, ako aj pobytom bratríkov pod kapitanátom Jána Jiskru z Brandýsa sa na Slovensku rozširuje spisovná čeština.
 

Anoé dá se najít

Několik zmínek o slavis na Slovensku za uplynulých tisíc let - ale jak víte že to byli Hlinkovi Slováci a že se tito slavis necítili třeba jako slavicus bohemicus? To co vy nazýváte slovenčina, je jen více či méně slovakizovaná čeština. Na Slovensku se používasli 3 druhy češtiny: spisovná čeština, slovakizovaná čeština (čeština s gramatickými a slovními slovenskými prvky) a nářečí (kde byla základem čeština a se nejvíce liší od spisovné češtiny - vyjma např. goralštiny, což je více polština než čeština).
 

 

toľko nezmyslov, výskum jazykov jasne dokazuje, ako sa menili hlásky a pod. v slovenčine, ako v češtine a i., sú v tom jasné a dokázané rozdiely, rozdielne pravidlá, poznám ich, ale nebudem tu rozpisovať podrobné zmenxy zo staroslovenčiny. Nárečia sú všade, majú ich Nemci, Francúzi, všetci, z nich vznikali spisovné jazyky, možno moravské slovácko malo kedysi jazykovo bližšie k Slovákom ako k Čechom. A čo, prosím Ťa, mala stredoslovenčina, ktorá sa stala základom spisovnej slovenčiny, s češtinou? Vôbec nič.
 

Jeden důkaz za všechny:

Kdyby se slovenština opravdu vyvíjela nezávisle na češtině, pak by dnes byla od češtiny více vzdálená než polština či lužická srbština. Jinak to že má slovenština řadu specifik, gramatických či slovních, o tom není sporu (většina byla do ní dodána během hlinkovy slovakizace ve třicátých letech). Takto se dá ale "vyrobit" samostatný jazyk z každého nářečí.
 

Pižďuch, zase si mimo

Veľa nechýbalo, a dnes píšeme nejakou českoslovenčinou. Pred 85 rokmi vrcholili vášnivé spory o konečnú podobu pravidiel slovenského pravopisu. O pol roka skôr totiž vyšli úradne schválené a záväzné Pravidlá slovenského pravopisu s abecedným pravopisným slovníkom. Bol plný bohemizmov, čiže slov prevzatých z češtiny. Proti tomu sa postavila väčšina predstaviteľov vtedajšej slovenskej inteligencie. ... Publikáciu vydala Matica slovenská nákladom Štátneho nakladateľstva v Prahe. Vzniká preto oprávnene otázka, ako je vôbec možné, že čechizujúce Pravidlá spisovnej slovenčiny pripravila najväčšia ochrankyňa jej čistoty - celonárodná ustanovizeň v Turčianskom Sv. Martine ? ... Pravidlá síce vydala Matica slovenská, ale pod redakciou českého jazykovedca Václava Vážného. Ten bol dokonca predsedom jazykovedného odboru Matice slovenskej i jej pravopisnej komisie a nebol tam za českých lingvistov jediný (spomeňme ešte Františka Heřmanského). Sám Vážný z toho vydania pravidiel nerobil žiadne tajnosti. Už v predslove k Pravidlám a potom aj po ich vyjdení, počas verejnej diskusie, otvorene priznával, že sa ich snažil robiť "pod zorným uhlom myšlienky československej". Podľa tejto idey tvorili Česi a Slováci jeden národ "československý", ktorý hovorí československým jazykom takpovediac v dvoch zneniach – českom a slovenskom. Jazykovedci sa mali usilovať, aby sa tieto dva spisovné jazyky zbližovali a časom možno dokonca splynuli ... a mimochodom : ...
Už v roku 1943 americký vedec a lingvista prof. Price považoval slovenčinu za kľúč ku všetkým slovanským jazykom, za unikum na dorozumenie sa s ostatnými Slovanmi. (John D. Price, The Key to all Slavonic Languages, SHF, Columbia Univerzity, New York, Dec. 15. 1943, 9. s.). Profesor J. Price túto myšlienku vyslovil na varšavskom kongrese slavistov. Poľská delegácia vyšla s návrhom, aby sa schválila definícia prvého slovanského jazyka, ktorej určujúcim bodom je slovenčina. Všetky slovanské delegácie (okrem českej) odhlasovali poľský návrh: Slovenský jazyk je najstarší a podľa neho sa potom vytvorili ostatné slovanské jazyky (Kanadský Slovák, Slovenčina, najstarší slovanský jazyk, Toronto, 23. marca 1989) ... :)
 

 

Pižďuch, len na ilustráciu ...
Jonáš Záborský (1812 - 1876) - spisovateľ, ako kňaz kázal o.i. aj v slovenčine, za svoje postoje bol z politických dôvodov väznený, novinár a hlavne historik, ktorý sa výrazne podpísal pod vývin a dotváranie vtedajšej koncepcie slovenskej historiografie dejín. Svoje najrozsiahlejšie dielo Dejiny kráľovstva Uhorského od počiatku do časov Žigmundových, tvoril takmer 20 rokov a bolo vydané až v roku 2012 tj. dielo čakalo na vydanie 137 rokov (1875). Avšak, do dnešného dňa ešte stále, časť originálu rukopisov Záborského je v v Čechách v pražskom archíve... Pokračujem, na str. 9 v § .1. Meno a sídla Slovákov v IX. stoletiu, hovorí : Národné meno Slovákov muselo znieť najprv Sloveni, lebo jazyk svoj nazývajú slovenským, nie slováckym. Nemci ich volali Slavmi a Sclavmi. Pridávajú k tomu vždy Marahenses, zriedka Moravenses. Pod týmto zemepisným, od rieky Moravy vzatým menom spovestneli.... Podľa prekladu Erbena Praha 1867 z Nestorovho letopisu III : ... usadili se na řece jménem Morava i nazvali sa Morava.
Teda termín „moravskí Sloveni“ (Sclavi Marahenses, Sclavi Moravenses, Maragenses) spomínaný na mnohých miestach v súvislosti s našimi kniežatami Rastislavom alebo Svätoplukom bez pochýb prezrádza, že dnešní Moraváci a Slováci sa v 1. tisícročí nazývali moravskí Sloveni. Politicky ukrytý názov - meno Sloven je aj v štáte Slovenija - terajšie Slovinsko. Historické dokumenty nerobia rozdiely medzi Slovenmi žijúcimi na Rastislavovom či Svätoplukovom území. Všetci sme boli moravskí Sloveni alebo Moravania. Územie, ktorému vládol Rastislav a Svätopluk sa nazývalo zhodne „Morava“ ... atď, atď ... :)
 

Bude to celé

jasnější když místo Sloveni dáme Slovani - pak se logicky tito Slovani musí nějak specifikovat od jiných Slovanů a tudíž je nazývají Moravští Slovani, tedy příslušníci slovanského kmene Moravanů. Na termínu Slovan netrvám, klidně třeba i Sloven, ale je nesmysl, že Slovan=Sloven=Slovák ve smyslu kmene. Jinak máš pravdu, že Slovinci mají název stejného původu jako Slováci, také se nazývají "Slované" - fakticky jde ale o potomky slovanského kmene Korutanců (který byl z větší části jazykově poněmčený). Slováci jsou potomky kmene Moravanů.
 

 

no vidíš ... toto je Váš - teda český pekný pohľad na kamuflovanie historie ... takže nie v zmysle kmeňa Slovan=Sloven=Slovák ale ... Sloven= Slovák= Slovan ... stačí čítať poriadne ... Sloven, Slovenky, Slovensko, slovenčina ... :)
 

a ja si myslím..

.. že český národ vznikol v podstate taktiež niekedy v 19. storočí..
haha, uvedomuješ si, ako trápne a totálne demagogicky toto tvoje tvrdenie vyznieva?
podľa genetických výskumov (viď napr. práce doc. Feráka) predkovia vyše 80% Slovákov žili na území dnešného Slovenska (a tiež Moravy a Maďarska) najneskôr na prelome letopočtu, takže Slováci nemajú žiaden dôvod pochybovať o tom, že ich predkovia tu žili aj časoch tzv. Veľkomoravskej ríše - mimochodom, volali sa Sloveni/Sloväni/Slovieni - a nepochybujú o tom dnes ani Poliaci, Rusi či Nemci - ale je vtipné, že veľké pochybnosti (a značné rozhorčenie) v tomto smere vyjadrujú Česi a Maďari..
tzv. veľkomoravské kniežatá žijúce na území dnešného Slovenska (a tiež Moravy a Maďarska) rozhodne starými Slovákmi boli, pochybnosti v tomto smere vyjadrujú opäť iba Česi a Maďari (a ktorí len tak mimochodom svojim vtedajším predkom dokonca nedávajú ani ten prívlastok 'starí')..
štátnosť tzv. Veľkej Moravy pochopiteľne prešla na Uhorské kráľovstvo (prečítal som toho pomerne hodne, ale vážne si nespomínam, že by sa - okrem niektorých zábavných publikácií - spomínala ako PRIAMY predchodca tej súčasnej, to netvrdili dokonca ani ľudáci za Slovenského štátu), v ktorom (starí) Slováci rozhodne nehrali podradnú úlohu - bohužial, štúrovci vo svojom národoveckom ošiali hlúpo zavrhli uhorskú historiu ako neslovenskú a blúznenia ich nasledovníkov na začiatku 20. storočia o 1000-ročnom maďarskom útlaku prišli vtedajším českým nacionalistom, presvedčeným o svojej nadradenosti nad zaostalými Slovákmi a snívajúcim o kolónii pod Tatrami, maximálne vhod -> následok vymývania mozgov touto demagógiou vidieť aj po vyše 100 rokoch v (nielen) tvojom príspevku..
 

Re:

...rôzne príspevky tu uvedené musíš vnímať v kontexte. Prvá ficova vláda bola v ostrom konflikte nielen so zdravým rozumom (a to pretrvalo dodnes), ale aj s Maďarskom. Preto sa fico rozhodol rozhuckať prostoduchých slovákov nezmyslami ako kráľ Svätopluk a pojmom "starí slováci".
Svätopluk samozrejme kráľom nebol. Na to aby bol kráľ, musel by byť niekedy, niekde a niekým korunovaný a k tomu nedošlo. Áno, bol významným panovníkom, ale hovoriť o ňom ako o kráľovi je rovnaký nezmysel ako hovoriť o Vinetuovi ako o kráľovi. Lenže - podľa fica a slotu - ak mali maďari svojho kráľa, musia ho mať aj slováci. Dementná logika dementných hláv
Hovoriť o starých slovákoch v rámci 9 storočia je rovnaký nezmysel ako hovoriť o starých nemcoch (a pod.) v 9. storočí. Na to aby sa germáni stali nemcami, muselo sa niečo stať. Vymedzená oblasť, reč, kultúra... Preto sa germáni longobardi nestali nemcami ale talianmi, a preto starí slováci vznikli azda niekedy v 15. - 16. storočí, určite v 19. storočí. Ale ako som písal - ak v 9. storočí boli starí maďari, pre dementné hlavy musel byť vytvorený opozit
Preto vnímaj tieto príspevky v podaní niektorých diskutérov ako súčasť snahy za akúkoľvek cenu sa odlíšiť od kohokoľvek iného a robiť sa lepším, lebo... - nefunkčné školstvo, zdravotníctvo, súdnictvo, krajina v beznádejnom bordeli, tak ako odpútať pozornosť? Prevracaním histórie, keď už schopnosť pozitívne meniť budúcnosť chýba...
A ešte čosi - pri porovnaní, ako sa česi venujú svojej účasti na veľkej morave (archeoskanzeny a starostlivosť...) a ako slováci (a ducové a bojná to nevytrhnú), je mi z toho smutno. Ale to je práve o tom reálnom vzťahu ku vlastnej, pravdivej histórii
 

 

ehm, toľko nabrýzgať do vlastného hniezda, to sa len tak nevidí, a to dokonca ani u nás Slovákov, ktorí sme v tomto smere povestní (všade inde je to skvelé, len u nás na prd) - mimochodom, musíš byť dosť nešťastný človek, keď za všetkým vidíš Fica, a každý, kto nezdieľa tvoj svetonázor je podľa teba dement.. učebnicový príklad totalitného myslenia.. práve takí ako ty - presvedčení o jedinej pravde, a síce tej svojej - sú tými najväčšími rozoštvávačmi 'prostoduchých'.. je mi z teba a tebe podobných na zvracanie..
ale k veci, len tak námatkovo, čo si vybavím z hlavy a čo narýchlo našepká wikina ku tomu nešťastníkovi Svätoplukovi [ https://sk.wikipedia.org/wiki/...(Ve%C4%BEk%C3%A1_Morava)#Titul ]:
*) k dispozícii sú listy od pápeža, kde je Svätopluk naprosto jednoznačne titulovaný REX - nože daj nejaký príklad, kedy stredovekí pápeži tento titul použili pre niekoho, kto nebol podľa našej dnešnej terminológie KRÁĽ;
*) titulácia 'jediný a najdrahší syn' v listoch od pápeža bola taktiež používaná iba pre hlavy korunované (alebo vážnych adeptov na kráľovskú korunu);
*) vynikajúci moravský historik Lubomír Havlík ešte v roku 1994 (to len k tomu Ficovi) napísal knižočku "Svatopluk Veliký - král Moravanů a Slovanů", kde mimochodom tvrdí, že o Svätoplukovej korunovácii sa píše v 'Letopise popa Dukljanina' - uskutočnila sa po Metodovej smrti a vyhnaní jeho žiakov Wichingom v roku 885 alebo 886;
*) pre arabsky píšucích autorov bol Svätopluk 'vládca vládcov' či 'kráľ' (rais-ar-ruasá, šah-in-šah, malik), přičom vyslovene explicitne píšu, že bol korunovaný, resp. nosil korunu;
*) český Kosmas Svätopluka tituluje REX Moraviae, neskoršie píšuci Dalimil pri popise korunovácie kráľa Vratislava I. jasne hovorí, že tento svojou korunováciou dosiahol obnovenie Moravského kráľovstva (klasická odvolávka na translatio sedis)..
u nás doma sa hovorí, že keď niečo vyzerá ako ***** smrdí to ako ***** a lietajú okolo toho muchy ako okolo hovna, tak to je ***** aj keď pri tom štítok s nápisom ***** nie je. ale vždy sa nájdu takí, ktorí sa budú do krvi hádať, že nie, ***** to nie je - síce nemajú žiadne argumenty, ktorými by toto svoje presvedšenie podopreli, ale zato majú širokú paletu urážok pre tých, čo s nimi nesúhlasia. nerobím si ilúzie, predpokladám, že zaslepenca tvojho kalibru nič z tohto vyššie nepresvedčí, ale to už je tvoj problém.. taktiež nepredpokladám, že si vstúpiš do svedomia a prestaneš urážať a dehonestovať ľudí len preto, že majú opačný názor..
ps: k 'starým Slovákom' nemám chuť ti čokoľvek vysvetľovať, je očividné, že ten pojem je pre teba ako červené súkno pred očami býka - snáď len malé doporučenie, aby si si skúsil zistiť, kedy sa vlastne začal používť pojem Magyar/Maďar (keď už tu básniš o starých Maďaroch v 9.stor.), možno ti potom dôjde ktože je ďaleko zdatnejším manipulátorom a prekrúcačom dejín než tí všivaví a odporní hejslováci.. tiež by nebolo od veci, keby si si ujasnil pojmy a dojmy a prestal zamieňať uhorských kráľov za maďarských - keď už nič iné tak aspoň toto by snáď pre rozhľadeného experta na pravdivú históriu tvojho rangu, ktorý všetko vidí v tom správnom kontexte, nemal byť problém..
 

Re:

...presvedčený o jedinej pravde..., nabrýzgať do vlastného hniezda..., príklad totalitného myslenia..., nuž chlapče trocha sa skľudni, toto totiž nie je o hľadaní pravdy, ale o faktoch
1) rex sa v tebou spomínanej dobe používalo nielen na označenie kráľov, ale aj na označenie panovníkov. A ak si si dal tú námahu dať tu toľko vstupov, škoda že si si nepozrel aj druhú stranu. A ja som napísal, že Svätopluk bol významný panovník. Ak teda chceš tvrdiť, že bol kráľ, poprosím o odpoveď (keďže je to o faktoch) - kedy, kde a kým bol korunovaný? A akou korunou? Lebo všetko ostatné čo tu vypisuješ je nepodstatné. Totiž - titul rex má aj tyranosaurus a titul "kráľ" má aj Burian. Takže ešte raz - poprosím - miesto, osoba a čas
2) prečo som spomenul fica? lebo on vymyslel tú stupídnu frašku odhaľovania sochy kráľa svätopluka na bratislavskom hrade (nechutnosť s pátosom, za akú by sa nemusel hanbiť ani Goebels). A ja keď si pozriem práce na tému svätopluka, mám vážnu obavu, či vôbec niekedy bol svätopluk na území dnešného bratislavského hradu, a koľko vôbec času venoval územiu dnešného slovenska. je to o faktoch
3) a keďže je to o faktoch, tak vnímajúc súvislosti sa len môžem usmievať nad tou tuposťou, ak niekto napr. velebí svätopluka a zároveň Konštantína a Metoda. Toho svätopluka, ktorý tých dvoch a jeho žiakov nemohol ani cítiť a vyhnal ich z veľkej moravy. je to o faktoch
4) na margo starých slovákov - v čase veľkej moravy tu boli kmene, a nie národy. Boli tu moravania, nitrania, ale nie slováci, či starí, mladí, noví, zrelí... žiadni. Tak ako apači a siuxovia nie sú starí američania, tak normálny človek nemôže z úst vypustiť reči o starých slovákoch z čias veľkej moravy. Až v časoch, keď ľudia začali písať rečou, ktorá ako tak pripomínala dnešnú slovenčinu, uvedomujúc si odlišnosť od maďarov, čechov, poliakov... v rámci územia, kultúry a pod., môžeme hľadať niečo, čo by sa azda dalo nazvať starými slovákmi. Drísty o nich a veľkej morave sú žiaľ iba na posmech, a historici slovenskí i českí sa asi dosť jasne k tomu vyjadrili
5) ak sú moje názory brýzganím do vlastného hniezda, tak dám ešte jeden, hraničiaci s vlastizradou - škoda že bloger nenapísal aj to, že nebyť kráľa Štefana, dnes by neboli slováci ani Slovensko, lebo by sme boli súčasťou poľska a poliakov. Bol to Štefan, kto umožnil slovienom stať sa slovákmi. to je o faktoch.
6) ja si pojmy nezamieňam. Štefan bol uhorský (a teda aj náš) kráľ. Len si spomínam na jedného ožrana, ktorý chcel sadať do tankoch a ísť na budapešť, a práve ten tliachal o maďarskom kráľovi. Skús si ešte raz prečítať môj príspevok, ak vnímaš význam slov, azda ti to dôjde
 

<< < 1 2 3 4 5 > >>

Najčítanejšie


 1. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 193
 2. Peter Gregor: Čierno biela sloboda - Zanzibar. 132
 3. Martin Greguš: Matovičov status o obyčajných ľuďoch a dôchodcoch. Je to správna "interpretácia" situácie? 75
 4. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 50
 5. Karolína Olšavská: Dve sestry alebo Kam môže dospieť zlo zasiate rodičmi 48
 6. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 35
 7. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 24
 8. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 23
 9. Matúš Lazúr: Testovanie je pripravené a najlepšie by bolo sa ho zúčastniť 20
 10. Vladimír Palko ml.: Samo Marec: Like guľke medzi oči 18

Rebríčky článkov


 1. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 2.
 2. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 1.
 3. Martin Krištoff: Problémy dodávok vakcín korigujú akcie farmafiriem
 4. Olívia Lacenová: Kuriérske spoločnosti sa zviezli na silnejúcich online nákupoch
 5. Stanislav Jurčišin: Kapitalistický úžernícky režim v plnom rozkvete. Quo vadis?
 6. Michal Ičo: Tibor Ičo- Stromy
 7. Stanislav Martinčko: Čo všetko hodinku meral Pellegrinimu krajčírsky majster???
 8. Jozo Peric: Chorváti chcú aj napriek pandémii euro. Chorvátsko ho prijme v roku 2023
 9. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 10. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva


Už ste čítali?